W kalendarzu mamy już wiosnę. Słońce pięknie przygrzewa. Drzewa wypuszczają pąki a kwiaty kwitną. Tak jest mamy wreszcie piękny kwiecień ale niestety czyhają na nas drogowe zagrożenia! Jak ich uniknąć i co robić gdy nas dopadną? Tomasz Orłowski radzi.
Pogoda a opony
Przyjemna, wiosenna pogoda zachęca do spacerów zaś kierowców do wymiany opon na letnie. Słusznie. Bez sensu jeździć na ,,zimówkach” gdy średnia temperatura dobowa przekracza 7°C. Niestety nie przypadkowo kwiecień w przysłowiu rymuje się do plecień bo ,,przeplata, trochę zimy trochę lata”.
Pierwszy weekend kwietnia dał nam tego wyraźny przykład gdy temperatura gwałtownie się obniżyła a z chmur spadł śnieg, śnieg z deszczem i grad.
Rozwaga na drodze
Co w takiej sytuacji? Oczywiście Ci z nas którzy zdążyli już zmienić opony nie pojadą ponownie do wulkanizatora by wrócić do opon zimowych. No trudno. Najlepiej zatem unikać wyjazdów. Co jednak gdy jest to niemożliwe? Oczywiście podstawa to rozwaga i dopasowanie prędkości do warunków na drodze.
Niestety nasza rozwaga i ostrożność nie ochroni nas przed brawurą innych kierowców. Nawet najostrożniejszy kierowca może najzwyczajniej w świecie mieć pecha na drodze.
Wypadek komunikacyjny może zatem przytrafić się każdemu. Co wtedy?
Co gdy przydarzy się wypadek?
Warto wiedzieć, że osoba poszkodowana po wypadku komunikacyjnym, nie będąca sprawcą tego wypadku gdy doznała rozległych obrażeń ciała i po mimo leczenia i rehabilitacji nie powróci do stanu zdrowia sprzed wypadku, ma prawo uzyskać różnego rodzaju rent oprócz odszkodowania i zadośćuczynienia.
Kwestię należnego odszkodowania osobie poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym reguluje Kodeks Cywilny. Zgodnie z jego paragrafami odszkodowanie stanowi formę naprawienia poniesionych strat materialnych. Co bardzo ważne, chodzi tu nie tylko o ich wyrównanie np.: za zniszczony przedmiot czy uszczerbek na zdrowiu, ale też o rekompensatę tak zwanych utraconych korzyści, jakie poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby nie doszło do wypadku.
Odszkodowanie po wypadku może obejmować również także zwrot np. utraconego dochodu z powodu wypadku. Tak mówi art. 361 kodeksu cywilnego.
Jak uzyskać odszkodowanie z udziałem samochodu?
Płatnikiem odszkodowania, zadośćuczynienia jest ubezpieczyciel samochodu sprawcy wypadku. To Towarzystwo Ubezpieczeniowe w którym ten ma wykupioną polisę Odpowiedzialności Cywilnej. Zawarcie której jest obowiązkowe w Polsce.
Towarzystwo Ubezpieczeniowe w ramach wypłaty pokrywa m.in. koszty naprawy mienia, koszty leczenia i rehabilitacji, koszty zakupu leków, koszt dojazdów do placówek medycznych i opieki osób trzecich, czy też utraconych dochodów. Co bardzo ważne, w przypadku szkody na osobie, jeśli po kilku latach od wypadku pojawią się nowe negatywne objawy wypadku, to można wrócić z roszczeniem odszkodowawczym do ubezpieczyciela ponownie.
Wypadek- szkodę samochodową- komunikacyjną zgłaszamy osobiście, telefonicznie lub online bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy. Możemy też skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody.
Podsumowanie
Za wypadek samochodowy – komunikacyjny, poszkodowany z obrażeniami ciała może ubiegać się o odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy.
Towarzystwa w ramach odszkodowania wypłacają pieniądze m.in. na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji, pobytu w szpitalu, opieki osób trzecich, zakupu leków, utraconych dochodów czy naprawy uszkodzonego mienia.
Szkodę można zgłosić samemu lub skorzystać z mojej pomocy w skompletowaniu niezbędnych dokumentów na wszystkie należne roszczenia i otrzymać całe należną rekompensatę, czyli odszkodowanie.
Moja pomoc
Jeżeli ucierpiałeś w wypadku, chcesz uzyskać odszkodowanie, zadośćuczynienia, rentę lub inną informacje w twojej sprawie to zapraszam serdecznie do kontaktu: kontakt@tomaszorlowski.eu lub telefonicznie 609 537 780 albo za pośrednictwem formularza kontaktowego.